BIOGRAFIE

Čarujeme...

…starodávnými písněmi převážně slovanských národů. Vdechujeme jim nové tvary svými  hlasy a šťavnatými hudebními aranžemi. Rodíme je jak děcka. Každou jinak a všechny stejně. Jsme vášnivé i něžné, ostřejší než břitva i křehké jako duha nad řekou. Vtipné. Hysterické. Nebojíme se světla, nebojíme se tmy, nebojíme se lásky. Zpíváme o život. 

.

Babské_ucho_logo.png

Začalo to prudou na mateřské.

Doslova a do písmene. Violoncellistka, zpěvačka a skladatelka Eva Rohleder měla po dlouhé mateřské málo kšeftů a zdálo se jí obtížné znovu naskočit do hudebního světa. Zároveň z hloubi duše toužila zpívat staré písně s jinými ženami. Ukázalo se, že moravské Slovácko, na které se přestěhovala, se hudebnicemi hemží. V roce 2018 začal vznikat čarodějný slovanský repertoár.

V průběhu dvouleté práce se vylupuje osobitý aranžérský přístup, který nezapře klasické hudební vzdělání Evy Rohleder. Přesto je hlavní devizou souboru přirozená ženskost a vášnivost výrazu a vokální bohatství (od panenského šepotání, prostého čistého zpěvu, folklórních metod až k náznakům opery, bizarnostem, hrdelním technikám a živočišným zvukům), které se snažíme používat vždy s pokorou k emočnímu materiálu písně. Prokomponované převážně vokální písňové útvary, občas přiblížené autorskými texty zpěvaček, tak stále zní jako hluboce lidský folklór, ačkoliv žádná folkloristická pravidla nedodržují.  

Slovy Silvie Lečíkové ve Zlínském deníku:  "...Babské ucho, které inspiraci folklórem posunuje na strhující úroveň."

Babské ucho neotřele a s humorem proniká na alternativní i přísně folklórní scény. (Horňácké slavnosti, Slovácký rok, Festival masopustních tradic Strání, Folkové prázdniny atd. atd.)

Točí rozpustilá videa.

Vydává první desku

 

A proč to všechno tak dlouho trvá? Nu, přecejen se členky souboru starají celkem o 16 malých dětí...

Eva Rohleder, Dana Boudová, Alena Hrubá,

Lenka Janíková, Mirka Večeřová, Lucie Zezulová

Babské_ucho_logo.png
Eva.jpg
Umělecká vedoucí souboru Eva Rohleder  již během studií brněnské konzervatoře u prof. Václava Horáka a prof. Miroslava Zichy a JAMU u prof. Jozefa Podhoranského nacházela zalíbení v soudobé, experimentální a lidové hudbě. Klasické vokální techniky načerpala z pedagogické třídy Pavla Borského, svůj výraz ovšem obohacuje o folklórní a přírodní techniky různých kultur. V kompozici jí byl vzorem a učitelem prof. František Emmert. Na alternativní scéně je známá z kapely Kacu!, působila také v Czaldy-Waldy Quartet a Jan Budař a Eliščin Band.  Blíže ke klasické hudbě se navrací ve violoncellovém Corazon Quartet. Spolupracovala s předními českými i zahraničními orchestry jako violoncellistka, ale také jako autorka (Česká filharmonie, Moravská filharmonie Olomouc). S vášní se věnuje kompozici scénické hudby pro činoherní, hudební i taneční divadlo a v projektu Žůžo Muzička také autorské tvorbě pro děti.